14 decembris 2015

Kāpēc mēs fotografējam?

Kāpēc mēs fotografējam?

Fotogrāfiju uzņemšanas process gadu gaitā ir kļuvis ļoti vienkāršs un mums atliek tikai izvilkt no kabatas vai somas savu telefonu vai arī izņemt digitālo fotoaparātu un nospiest vienu podziņu, bet fotoaparāts tad arī izdarīs visu pārējo. Fotogrāfiju uzņemšana, kopš 1980-tajiem gadiem ir kļuvusi daudz vienkāršāka un, ja sākumā fotogrāfam bija vajadzīgas vairākas stundas un pēc tam vairākas minūtes ekspozīcijas laiks, tad tagad ekspozīcijas laiks ir sarucis līdz dažām sekundes simtdaļām vai pat tūkstošdaļām un ar to ir pietiekoši, lai uzņemtu skaidrus un augstas kvalitātes attēlus. Bet jautājums, kāpēc tad mēs vispār fotografējam ir bijis daudzu profesionāļu un arī amatieru galvās, tāpēc šodien centīšos uzskaitīt tās lietas, kāpēc tad mēs izmantojam fotogrāfijas:

  • Iemūžinātu svarīgus brīžus – Pirmais un noteikti svarīgākais iemesls, kāpēc mēs uzņemam fotogrāfijas ir tas, ka mēs vēlamies iemūžināt svarīgus savas dzīves brīžus un notikumus, lai nākotnē mēs paši varētu atskatīties uz šiem notikumiem un atgriezties šajā domu gājienā un labajās izjūtās. Šādi uzņemot fotogrāfijas mēs vēlamies iemūžināt dzīvi, kas visu laiku rit uz priekšu un ko nemaz nav iespējams atgriezt, jo katrs brīdis, ko mēs nodzīvojam mums ir dots tikai vienu reizi un tieši tāpēc mums ir vēlme tos kaut kādā veidā saglabāt un iemūžināt. Un fotografēšana tad arī ir šis veids, kā mēs varam, digitālā formātā iemūžināt šos brīžus.
  • Komunicēt vienam ar otru -Fotogrāfijas ļauj mums komunicēt vienam ar otru pat tad, ja mēs patiesībā atrodamies tālu un nav iespējams fiziski pieskarties vai aprunāties, tad ar fotogrāfijām mēs varam parādīt to, ko mēs redzam un mēģināt tādā veidā iegūt vismaz nelielu emociju devu un ieskatu otra cilvēka dzīvē. Mūsdienu jaunās tehnoloģijas un telefoni, kā arī internets tad arī dod iespēju uzņemt fotogrāfijas un tās uzreiz nosūtīt sev tuviem cilvēkiem, tādā veidā tad arī mēģinot nosūtīt emocijas un to, ko tu tajā brīdī redzi un jūti.
  • Izstāstīt vairāk kā to ir spējīgi vārdi – Lai vai cik daudz tu mēģinātu izstāstīt kādu dabas skatu vai arī kāda cilvēka seju ar vārdiem, tomēr tev nekad neizdosies aprakstīt attēlu tik detalizēti, lai tas spētu konkurēt ar fotogrāfiju un tieši tāpēc arī fotogrāfijas parasti izsaka daudz vairāk informāciju nekā vārdi un apraksti. Kad mēs ieraugam kāda cilvēka bildi pirmo reizi mēs uzreiz saprotam, kā viņš izskatās un pēc tam spētu viņu atpazīt uz ielas, bet ja tev kāds mēģinātu izstāstīt, kā viņš izskatās, tad tik un tā tu nevarētu uzreiz atpazīt šo cilvēku. Tāpēc arī fotogrāfijas var dot ļoti daudz un dažādas emocijas un izteikt vairāk kā skaņa vai vārdi, jo ne jau par velti cilvēka smadzenēs redze aizņem tik lielu daļu no smadzeņu darbības.
  • Iemācīties novērtēt ikdienas brīžus – Fotografēšana un attēlu uzņemšana ļauj mums novērtēt cik tomēr katrs mazākais laika sprīdis tomēr ir vērtīgs un tādā veidā ļauj vairāk baudīt dzīvi un priecāties arī par dažādiem maziem notikumiem, jo laiks visu laiku skrien tikai uz priekšu un lai vai kā mēs mēģinātu, tomēr mēs to nevaram iespaidot un tieši tāpēc uzņemot fotogrāfiju, mēs varam to saglabāt, kā atmiņu, ko pēc tam apskatīt. Tāpēc uzņemot šādas fotogrāfijas mēs sākam novērtēt to laiku, kas mums ir dots!
  • Saglabāt ierakstus nākotnei – Un pēdējā iespēja, kāpēc tad mēs uzņemam fotogrāfijas ir tas, ka mēs gribam saglabāt dažādus attēlus ne tikai sev bet arī nākotnei un nākamajām paaudzēm, jo, noteikti, ka tavi bērni gribēs apskatīt, kā tu izskatījies jaunībā un arī, kāda tad bija dzīve šajā laikā. Padomājiet cik interesanti būtu apskatīt attēlus no, piemēram kāda 10. vai 15. gadsimta, kā cilvēki tad dzīvoja, ko viņi valkāja un kā patiesībā izskatījās visa viņu dzīve, jo, lai gan gleznas un dažādi arheoloģiskie izrakumi mums ir devuši priekšstatu, bet patiesībā ieraudzīt to savām acīm jau būtu pavisam kaut kas cits!